See moaree on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "moiré"
},
"expansion": "French moiré",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French moiré.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moaree",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moaree",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moiré",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moaree",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moaree",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moaree",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-filee"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish filee-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"moiré (fabric)"
],
"id": "en-moaree-fi-noun-vzz4VL~S",
"links": [
[
"moiré",
"moiré"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoɑreː/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ɑ̝re̞ː]"
},
{
"rhymes": "-oɑreː"
}
],
"word": "moaree"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "fr",
"3": "moiré"
},
"expansion": "French moiré",
"name": "bor"
}
],
"etymology_text": "From French moiré.",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "moaree",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moaree",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareen",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareet",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiden",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitten",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeta",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareita",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseen",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareella",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareena",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareetta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "moarein",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "no gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "20/filee",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareideni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitteni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeheni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseeni",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareekseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseesi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseemme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseenne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-filee",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareidensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareetaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareetansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareitaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareitansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareessaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareessansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareestaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareestansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareehensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeseensa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareisiinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareellaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareellansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareeltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareeltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareelleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareellensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareenaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareenansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareekseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareeksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "moareikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "moareettaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareettansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "moareittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "moareittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "moareineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moareinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "moiré",
"tags": [
"alternative"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "moaree",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "moaree",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "moaree",
"2": "a"
},
"name": "fi-decl-filee"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 3-syllable words",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish filee-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms borrowed from French",
"Finnish terms derived from French",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/oɑreː",
"Rhymes:Finnish/oɑreː/3 syllables"
],
"glosses": [
"moiré (fabric)"
],
"links": [
[
"moiré",
"moiré"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈmoɑreː/"
},
{
"ipa": "[ˈmo̞ɑ̝re̞ː]"
},
{
"rhymes": "-oɑreː"
}
],
"word": "moaree"
}
Download raw JSONL data for moaree meaning in All languages combined (20.9kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.